Spolek Praktiků Taktické & Terénní Medicíny
Obecné informace a novinky
Novinky
Zdravotnická mise - Panama Darién 2025
Náš spolek plánuje realizovat na konci června roku 2024 dobrovolnou zdravotnickou misi do státu Panama ve Střední Americe.
Až 40% místních domorodých obyvatel tropického pralesa se nemůže dostat ke kvalitní zdravotnické péči. Cílem mise je poskytnout těmto domorodým obyvatelům, žijících v izolovaných komunitách, komunitní a ošetřovatelskou péči.
Délka mise: 10 dní.
Datum konání: První polovina února 2025
Cena (pouze letenky): 35 - 45 000,- Kč (zpáteční)
Otevíráme nábor ze široké veřejnosti!
Hledáme:
-
Jazykově znalého člověka (španělština)
-
Kameramana / fotografa
U všech zájemců o účast na této misi očekáváme, že mají rádi cestování, sbírání nových zážitků, adrenalin a že jim nevadí určitá úroveň nepohodlí. Nejedná se o pohodovou dovolenou nebo hezký zážitek, jelikož budeme žít v panenském pralese, cestovat budeme v terénních vozidlech 4x4 a na loďkách a člunech, spát budeme venku ve stanech nebo v domorodých chatkách a budeme čelit tamní jedovaté zvěři v podobě hmyzu a jedovatých pavouků a hadů. Počasí nemusí být zcela ideální, jelikož mise bude probíhat v období sucha. Teploty mohou dosahovat až 38-40 °C a vlhkost v pralese bude minimálně 80%.
Je nutné počítat s tím, že od členů zdravotnického týmu bude vyžadováno řádné plnění přípravného programu, který obsahuje výuku pokročilé první pomoci, radiokomunikace, bezpečnostní protokoly a kurz přežití v tropickém prostředí.
Doplňující informace o cestování a vstupu
Při vstupu do země je nutné prokázat se cestovním pasem s platností minimálně 6 měsíců od konce pobytu a s minimálně jednou volnou stránkou. Občané EU nepotřebují vízum (pokud se jedná o nevýdělečný pobyt).
Země aktuálně při vstupu nepožadují ani očkovací průkaz, ani PCR či antigenní test, nicméně vřele doporučujeme s sebou jeden z těchto dokumentů mít, protože letecká společnost a některé hotely (či organizátoři některých aktivit) jej mohou požadovat. Při vstupu jsou u cestujících prováděny namátkové kontroly teploty či dalších příznaků. Aktuálně dané země nepožadují žádný vstupní formulář.
Bezpečnost
Panama patří mezi krajiny s poměrně vysokou mírou obecné kriminality, často spojenou s obchodem s drogami. Největší opatrnost je třeba věnovat na hranicích s Kolumbií, kde je evidováno nejvíce krádeží a přepadení.
Doporučujeme dodržovat některé základní zásady:
-
uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti,
-
nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - videokameru, fotoaparát atd.,
-
parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci,
-
nebrat stopaře, objednávat taxi-službu prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
-
cestovat pouze po hlavních silnicích za denního světla,
-
cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí,
-
dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech (časté jsou krádeže osobních zavazadel z police nad hlavou cestujících v autobuse).
Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné platební karty
(nejrozšířenější VISA nebo MasterCard).
Prakticky všechny hlavní silnice mají asfaltový povrch, také méně významné silnice mají poměrně slušný povrch. Nicméně k cestování po zemi se doporučuje vozidlo 4x4, jelikož kvalita asfaltových silnic není vysoká a dříve či později lze narazit na trhliny a díry různých rozměrů.
Pláže jsou poměrně nebezpečné, ač to tak na první pohled vůbec nevypadá. Vyznačují se zejména silnými proudy, které mohou neopatrného plavce odnést hluboko do moře. Doporučujeme věnovat koupání v moři zvýšenou pozornost.
Prakticky není používána jiná volně směnitelná měna než americké dolary (USD), směna jiných valut je problematická. Směňovat USD na místní měnu je možné v bankách nebo v autorizovaných směnárnách (Casas de Cambio).
Pokud jde o zdravotní situaci tomto regionu, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry
(např. dengue či malárie). Budeme se zdržovat delší dobu v pralese, existuje tedy zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními parazity (améby). Proto je před cestou vhodné se podrobit očkování a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Kromě jiných medikamentů doporučujeme si vzít s sebou i léky proti zažívacím obtížím, opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem a repelenty. Vzhledem k místním hygienickým podmínkám se dále doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu, či je dezinfikovat v antibakteriálním roztoku.
V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.
Obecné informace
Vstup do spolku
Pro zahájení vstupního procesu musí uchazeč kontaktovat člena rady spolku nebo oficiální účty spolku na sociálních sítích nebo přes kontaktní formulář na webových stránkách spolku a zaslat (v elektronické nebo papírové podobě) vyplněnou přihlášku.
Po kladném vyjádření ostatních členů rady spolku bude uchazeči zaslaná pozvánka ke vstupnímu pohovoru, kde musí uchazeč doložit čistý výpis z rejstříku trestů. V případě úspěšného splnění vstupního pohovoru, budou uchazeči zaslány (v elektronické podobě) studijní materiály nutné k přípravě na vstupní odborné soustředí.
Po úspěšném splnění tří denního vstupního odborného soustředí a kladném vyjádření rady spolku (nejméně dvěma třetinami hlasů členů rady) může být uchazeč veden jako aktivní člen od stanoveného data. Stanovené datum pro vznik aktivního členství je 1 den následujícího měsíce po absolvování vstupního odborného soustředění.
Nový člen spolku se zavazuje k tomu, že od momentu vzniku aktivního členství musí do 12 měsíců získat certifikaci „BLS Provider“ od České nebo Evropské resuscitační rady. Výjimku z této povinnosti mají automaticky uchazeči, kteří jsou profesně kvalifikovaní jako lékař, zdravotnický záchranář nebo všeobecná sestra.
Vznik aktivního členství
Členství ve spolku vzniká splněním požadavků ke vstupu do spolku a zahrnuje aktivní účast na cvičeních a placení členských příspěvků.
K registraci uchazeče jako aktivního člena spolku je nutné podepsání těchto dokumentů:
-
Podepsání pravidel spolku ke stvrzení souhlasu a seznámení se s pravidly spolku.
-
Udělení souhlasu se zpracováním podobizny.
-
Udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.
-
Podepsání souhlasu se zpracováním osobních informací k potřebám spolku.
Výběrový proces k plnohodnotnému členství
Žádost o zařazení do procesu k získání plnohodnotného členství může dobrovolně podat každý aktivní člen spolku, a to v podobě verbálního vyrozumění jednomu z členů rady anebo elektronickou či písemnou formou.
Podmínkou k samotné akceptaci do výběrového procesu k plnohodnotnému členství je platná certifikace BLS Provider.
Délka, po kterou může uchazeč o plnohodnotné členství být ve výběrovém procesu k plnohodnotnému členství je vždy 1 rok od momentu akceptace do samotného výběrového procesu. Pokud nedojde ke splnění veškerých podmínek k naplnění plnohodnotného členství v této době, lze ji poté znovu obnovit.
Množství pokusů o dosáhnutí statutu plnohodnotného člena je neomezené, ovšem platí podmínka, že daný pokus musí být uplatněn jako celek v jednom jediném výběrovém procesu, tedy všechny podmínky k plnohodnotnému členství musejí být naplněny v časové lhůtě 1 roku.
Podmínky k dosáhnutí plnohodnotného členství:
-
Absolvování 1 adrenalinového zážitku souvisejícím s extrémní medicínou dle libosti např. kurz seskoku padákem, kurz fast rope, freeride skying, nebo kurz úvodu do potápění.
-
Po celou dobu výběrového procesu musí mít uchazeč příkladnou docházku, tedy docházku, která je vyšší než docházka aktivních členů (příkladnost dané docházky vždy vyhodnotí rada spolku).
-
Uchazeč musí splnit požadavky na minimální výstroj a výzbroj ve všech taktických i záchranných doménách, které spolek aktivně provádí (konkrétní seznam věcí je specificky určen instruktorem pro konkrétní tématiku).
-
Uchazeč musí úspěšně splnit přezkoušení (teoretické a praktické) ze znalostního a dovednostního minima, které se týká prací ve výškách a nad volnou hloubkou (PVVH).
-
Uchazeč musí splnit minimum z fyzického přezkoušení dle hodnotící tabulky.
-
Uchazeč musí splnit minimum z plaveckého přezkoušení dle hodnotící tabulky.
-
Uchazeč „Nezdravotník“ musí získat mezinárodní certifikaci NAEMT TCCC – CLS / TECC Provider a následně ji udržovat v platnosti.
-
Uchazeč „Zdravotník“ musí získat mezinárodní certifikaci ERC – ALS / EPALS / ETC nebo NAEMT PHTLS a následně ji udržovat v platnosti
Uchazeč má právo, aby mu byly umožněny 3 pokusy u všech zkoušek, které v průběhu jednoho výběrového procesu k plnohodnotnému členu musí absolvovat.
Vznik plnohodnotného členství
Plnohodnotné členství vzniká splněním všech požadavků výběrového procesu k plnohodnotnému členství v časové lhůtě 1 roku.
Pravomoce plnohodnotného člena:
-
může se účastnit soutěží a reprezentovat spolek,
-
může se účastnit všech schůzí,
-
může se podílet na rozhodování v rámci spolku,
-
může si zapůjčovat jakýkoliv materiál spolku pro vlastní účely (za podmínky, že ho spolek uvolní)
Nároky plnohodnotného člena:
-
má nárok na obdržení spolkového trička, mikiny, nášivky a nálepek (popřípadě dalšího spolkového „merche“),
-
je zařazen do aktivního jádra spolku,
-
má nárok na prioritu ze strany instruktorů v rámci každé výuky,
-
má nárok na finanční odměnu ze spolkových akcí.
Povinnosti členů spolku
Prezenční povinnost:
-
Člen spolku nemá prezenční povinnost. Docházka na spolkové akce, kurzy či cvičení není povinná, nicméně u každého člena spolku je vedením spolku evidována a následně hodnocena.
Vzdělávací povinnost:
-
Člen spolku, který není zdravotníkem, je povinen do 12 měsíců od vstupu do spolku úspěšně absolvovat kurz KPR/AED od České resuscitační rady a získat mezinárodní certifikaci „BLS Provider“.
-
Následně by se měl člen spolku aktivně snažit o splnění návazného kurzu „BLS Instructor“, kde již není časová lhůta pro splnění.
Výpis základních povinností:
-
Člen musí na cvičeních plnit pokyny stanovené vedoucím/vedoucími daného výcviku.
-
Člen spolku nesmí v žádném případě verbálně nebo fyzicky napadat ostatní členy spolku.
-
Člen je povinen přispívat na činnost spolku, a to částkou ne menší než 200 Kč za kalendářní měsíc.
-
Člen je povinen aktivně usilovat o účast na zdravotnických soutěžích.
-
Člen je povinen splňovat požadavky na svou přidělenou funkci podle kritérií stanovených spolkem.
-
Člen je povinen usilovat o vlastní materiální i vědomostní připravenost.
-
Člen je povinen podílet se na výdělečných akcích pro spolek, a to nejméně čtyřikrát za kalendářní rok.
-
Člen je povinen chovat se na veřejnosti a na sociálních sítích tak, aby nepoškozoval dobré jméno spolku.
Výpis dalších povinností:
-
Člen je povinen spolku uhradit způsobenou škodu, pakliže rada spolku usoudí, že škoda byla způsobená záměrně nebo zanedbáním řádných postupů při manipulaci s materiálem. Úhrada může proběhnout odpovídajícími finančními prostředky nebo náhradou materiálu, pakliže tuto náhradu uzná skladník jako adekvátní za ztracený, zničený nebo poškozený materiál.
-
Neplnění povinností může vyústit ve vyloučení z konkrétního výcviku / zaměstnání (rozhodnutí učiní stanovený vedoucí výcviku), pozastavení členství na dobu určitou (maximálně 6 měsíců) nebo úplný zánik členství (rozhodnutí učiní rada spolku hlasováním nejméně dvou třetinovou většinou), vyloučení z účasti na konkrétní zdravotnické soutěži (rozhodnutí učiní předseda spolku) anebo vyloučení z účasti na akcích pro veřejnost (rozhodnutí učiní stanovený vedoucí akce).
Instruktor a vedoucí výcviku
Instruktor je pro danou oblast výcviku jmenován radou spolku a organizuje cvičení v rámci své odbornosti. Stanovuje kritéria a kontrolní cvičení pro danou oblast výcviku. Vede cvičení zaměřené na oblast své odbornosti, není-li radou pro dané cvičení určen jiný vedoucí.
Z důvodu udržení vysokého standardu výuky si náš spolek zakládá na kvalitním výběru instruktorů. Z tohoto důvodu se snažíme, aby dané téma vždy vyučoval odborník. Jelikož máme mezi členy spolku spoustu zaměstnanců IZS a AČR, disponuje spolek vlastními kvalitními instruktory.
Vedení výuky:
-
Zdravotnickou přípravu vedou zdravotničtí záchranáři, všeobecné sestry nebo lékaři.
-
Taktiku vedou příslušníci AČR nebo PČR.
-
Záchranářskou přípravu (práce ve výšce a nad volnou hloubkou / vodní záchranné práce) vedou příslušníci PČR, Horské služby, vodní záchranné služby nebo dobrovolných hasičů.
-
Výsadkovou přípravu vedou profesionální parašutisti nebo příslušníci AČR.
-
Potápěčskou přípravu vedou certifikovaní potápěči.
Povinnosti instruktora:
-
Instruktor nebo určený vedoucího daného výcviku stanovuje nutné materiální zabezpečení pro uskutečnění výcviku.
-
Instruktor nebo určený vedoucího daného výcviku je povinen cvičení organizovat v takových termínech, které umožňují účast co nejvyššího počtu členů spolku.
-
Instruktor nebo určený vedoucí výcviku musí být schopen navázat telefonické spojení se složkami IZS po celou dobu probíhajícího výcviku, akcí pro veřejnost a výdělečných činností spolku.